Η περιβαλλοντική ομάδα του Γυμνασίου Λεβιδίου πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στη Ζάκυνθο από 27 έως 29 Απριλίου 2023. Οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί που τους συνόδευαν παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Θαλάσσιο Περιβάλλον – Απειλούμενα Είδη» στο ΚΕΠΕΑ – ΚΠΕ Λιθακιάς και επισκέφθηκαν περιοχές ωοτοκίας της χελώνας καρέτα καρέτα. Το πρόγραμμα συντέλεσε στην ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριων και των εκπαιδευτικών τους σχετικά με την προστασία των απειλούμενων ειδών και του περιβάλλοντος γενικότερα.

Η ομάδα ξεναγήθηκε επίσης στο Βυζαντινό Μουσείο, ένα ιδιαίτερα ενδιαφέρον μουσείο με βυζαντινά και μεταβυζαντινά εκθέματα, καθώς και στο Μουσείο Σολωμού και Επιφανών Ζακυνθίων, ένα σημαντικό μουσείο αφιερωμένο στον Διονύσιο Σολωμό και στον Ανδρέα Κάλβο.

Οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν στην πόλη και στο νησί της Ζακύνθου και γνωρίστηκαν με συμμαθητές τους από άλλες πόλεις, καθώς στο νησί πραγματοποιούνταν μαθητικά φεστιβάλ μουσικής.